Kitap

ZAMAN YOLCUSU KRETA

Yazan
Gülşah Özdemir Koryürek
Resimleyen
Selin Saygılı / Tosca Art Design

Video Tasarım
Onur Demirsoy / Animative Animasyon Stüdyoları

Yaş Grubu
8+

Türü
Bilimkurgu

Tema
Tüketim alışkanlıklarımızın iklim krizine etkisini görmek ve çözüm önerileri getirmek.

Anahtar Kelimeler
Sürdürülebilirlik, iklim krizi, dünyanın işleyişi, gezegeni paylaşmak, bulunduğumuz yer ve zaman, keşif, merak, macera, sorun çözme, tüketim alışkanlıkları, bilimsel ve teknolojik ilerleme…

Kitabın Konusu
Genç zaman yolcusu Kreta ve yakın dostu Şiva, uzayın derinliklerinde maceradan maceraya ışınlanır. Çünkü yaşadıkları her macera bir deneyime dönüşmekte ve Kreta’nın olgun bir zaman yolcusu olduğunda yapacağı mesleği bulmasına yardım etmektedir.

Kreta ve Şiva uzay boşluğunda yeni bir macera için savrulup dururlarken karşılarına Voyager Uzay Aracı çıkar. İşte yeni macera! Dünya adlı gezegen ve insan adlı tuhaf canlılar… Kreta ve Şiva insanlarla tanışmak için Dünya adlı gezegene giderler ama insana benzemeyen tuhaf yaratıklar ile karşılaşırlar: Dinozorlar! Evet Dünya’yı bulmuşlardır ama insanlarla tanışmak için yanlış bir zamandadırlar. Bir kez daha şanslarını denediklerinde bu kez de 2070’lerin tuhaf dünyası ile karşılaşırlar. Burada gördükleri manzara hiç iç açıcı değildir. Oksijen ve suyun çok az olduğu, karanlık, sıcak ve yaşama çok da elverişli olmayan bir Dünya onları bekliyordur.

2070’lerin Dünya’sında robotlar ve diğer garip canlıların arasında nihayet bir insan bulurlar ama bu insandan öğrendikleri bilgiler ışığında önlerine yepyeni bir macera ve hatta bir görev çıkar. Bu görev, 2070’lerde yaşanan sorunların önlenebileceği son tarih olan 2010’lara gidip durumu düzeltmeleri için oradaki insanlara bir video mesaj götürmektir. Yine zorluklarla dolu bir yolculuk başlar ama bu kez yolun sonunda dinozorlar ya da robotlar değil, gezegenin kurtarılmasına yardım edecek çocuklar vardır; yani umut, yani sevgi, yani yaşama sevinci.

Kreta ve Şiva’nın macera dolu Dünya yolculuğu, iklim krizi ile ilgili bilimsel verilerin hikâyeleştirilmesi ile ortaya çıkan bir kurgu gerçeklik içinde ilerler ve çözüm önerileri ile sonlanır.

Kitabın pedagojik yapısı ve dayandığı bilimsel veriler, konuların uzmanlarından destek alınarak yapılandırıldı. Bilimsel verilerin okuması Sürdürülebilirlik Adımları Derneği’nin mühendis üyeleri tarafından yapıldı. Pedagojik bağlamdaki okuma ise PDR Öğretmenleri sayın Canan Çağdavul ve sayın Ramazan Özkan tarafından gerçekleştirildi.

Yayınevi
Sıfırdan Yayınları
www.sifirdanyayinlari.com

Satın Al

Yazar
Gülşah Özdemir Koryürek
Çizer
Selin Saygılı