Proje Hakkında

ZAMAN YOLCUSU KRETA

(Kitap, Video ve Takas Pazarı Etkinliği)

Zaman Yolcusu Kreta, fantazya ve bilimin kesişim noktasında; yarattığımız medeniyetin, iklim krizinin ve iklim krizine uyumlu yaşamanın, çocuk hakları ekseninde kurgulanmış hikâyesini edebiyat, animasyon film, sosyal medya araçlarıyla anlatan, farkındalık etkinlikleri ile deneyimletmeye çalışan çok başlıklı bir projedir.

 

Zaman Yolcusu Kreta Kitapları:

2020 yılında “Tüketme, Tükenme” alt başlığı ile yayımlanan ilk kitap, tüketim alışkanlıklarımıza odaklanıyor. İçindeki animasyon eğitim videosu ile en çok tükettiğimiz ürünlerin ayak izini gösteriyor ve “Takas Pazarı” etkinliği ile ikinci el kavramını deneyimlememizi sağlıyor.

 

Serinin ikinci kitabı “Fazla Değil Kararınca” ile iklim krizinin gıda güvenliğimiz üzerindeki etkisine odaklanıyor ve hepimizi bir gıda savunucusuna, kurtarıcısına dönüştürmeye çalışıyor.

 

Animasyon Kısa Film:

Borusan Sürdürülebilir Fayda Programı desteği ile yapılan “Hangi Dünya?” adlı kısa animasyon film, gezegenimizin geçmiş, gelecek ve bugününü gösterip, insan yaşamı için en elverişli iklim şartlarını korumaya davet ediyor. 

 

Kısa film gösteriminin ardından gerçekleştirilen farkındalık atölyesinde ise gezegenimizin sağlığını bozan şeyleri silip, elimizde kalanlarla yeni bir “Dünya” kuruyoruz kendimize.

 

Animasyon Dizi:

Arts Map’in de desteğiyle geliştirme aşaması tamamlanan yirmi bölümlük animasyon dizi projesi, ilk profesyonel buluşmasını İstanbul Film Festivali- Köprüde Buluşmalar “Diziler” başlığında yaptı ve OGM Yapım özel ödülüne layık bulundu. 

 

Proje, 2023 yılı itibariyle, yayın platformu görüşmeleri aşamasına geçti.

 

Farkındalık Etkinlikleri:

Zaman Yolcusu Kreta projesinin hem kitapları hem de animasyon kısa filmi için farkındalık etkinlikleri tasarlandı. 

 

Bu etkinlikler sayesinde çocuklarla ve yetişkinlerle bir araya geliyor, iklim krizinin farklı başlıklarını inceliyor ve deneyime dönüştürmeye çalışıyoruz.