Proje Hakkında

ZAMAN YOLCUSU KRETA

(Kitap, Video ve Takas Pazarı Etkinliği)

Projenin ana fikri, küresel iklim krizinin sebeplerine odaklanmak; en temel sebeplerden biri olan “tüketim” kavramını sorgulamak ve tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmek için tetikleyici olmak.

Projenin hedef kitlesi 8-10 yaş aralığındaki çocuklarımız ve dolaylı olarak onların hayatlarındaki yetişkinler.

Projenin üç ayağı bulunmaktadır: Zaman Yolcusu Kreta adlı bilimkurgu türünde çocuk kitabı, kitabın kurgusu gereği 2070’li yıllardan geldiğini düşündüğümüz, tüketim alışkanlıklarımıza dair bilimsel bilgilerin yer aldığı animasyon video ve tüketim krizine bir çözüm olarak önerdiğimiz takas pazarı etkinlikleri.

Proje, hedef kitleye küresel iklim krizinin tüketim alışkanlıklarımızla ilişkisini anlatmaya çalışacaktır. Bu doğrultuda, çocukların bu bağlantıyı anlaması ve takas şenlikleri aracılığı ile de tüketimi azaltma yollarını keşfedip, hayat pratiğine alması beklenmektedir. Günümüz çocukları her şeyin yenisine ve tek başına sahip olmayı tek doğru olarak öğrenmiş çocuklar. Bu projenin ana hedeflerinden biri; çocukların bu ezberini bozmak, eşyaların el değiştirebileceğini, ikinci el eşyaların da kullanılabileceğini, bazı eşyaların ortak kullanılabileceğini anlatmaktır.

Kitabı okuyup, yaratıcı okuma atölyelerine katılan, takas şenliklerinin düzenlenmesine yardımcı olan çocuklarımızın büyük bir kısmının tüketim kavramını tartışacaklarını ve gerçekten de tüketim alışkanlıklarını değiştireceklerini düşünüyoruz.