Takas Pazarları

Tüketim alışkanlıklarımızı sorgulamak amacıyla kurgulanan Zaman Yolcusu Kreta adlı projenin bir aşaması da takas pazarlarıdır. Okul ya da kitabevi etkinlikleri olarak tasarlanan bu aşamada çocukların ikinci el, takas ve paylaşım gibi kavramlarla tanışması ve bu kavramları gerçek hayatta da deneyimlemeleri hedeflenmiştir.

Bu etkinliğin organizasyonu, yazar ve yayınevi tarafından; uygulaması ise okullar / kitabevleri ve ailelerin iş birliği ile yapılmaktadır.

Etkinlik, kitabı okumuş ve videoyu seyretmiş çocuklarla birlikte yapılır. Yazarın katılacağı etkinliklerde, video yazarla birlikte tekrar izlenir, takas, ikinci el ve paylaşım kavramları üstüne sorgulama sohbeti yapılır ve hemen ardından çocuklarla birlikte takas pazarı stantları kurulur.

Takas pazarı etkinliğine katılacak çocuklardan üç tane kullanılabilir durumda eşya getirmesi beklenir. Bu eşyaların önceden alınmış ama kullanılmamış ya da iyi kullanılmış ama artık ihtiyaç duyulmayan eşyalar olması önemlidir. Yani etkinlik için satın alınmamış eşyalar olması gerekir.

Çocuklar yanlarında getirdikleri eşyaları önceden hazırlanmış olan masalara yerleştirirler. Yerleştirme bittikten sonra dolaşıp, ihtiyaç duydukları eşyaları alırlar. Her çocuk getirdiği kadar eşya almalıdır. Aynı eşyayı almak isteyen çocuklara müdahale edilmemesi ve bu sorunu kendilerinin çözmesi için zaman tanınması beklenir.

Takas sonrası duygularını anlattıkları bir sınıf sohbeti ya da kompozisyon yazma etkinliği yapılması önerilir. Geri bildirim olarak kabul ettiğimiz bu aşamadan çıkan cümleler, yazılar ya da videolar internet sitemizde arşivlenecektir.

Etkinliğin küçük bir grup ile uygulaması yapılmış ve deneyimler bir yazı hâlinde paylaşılmıştır. Yazıyı okumak için lütfen burayı tıklayınız!

Etkinlik talebinde bulunmak için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilirsiniz.

 !

Etkinlik Talep Formu

    Etkinlik Fotoğrafları